LOGO REACT EU MMR small v2

Nemocnice Třinec p.o. - Baby Friendly Hospital


Světová zdravotnická organizace a Fond ohrožených dětí vyvíjejí iniciativy k zachování a obnovení praxe kojení jako cesty ke zlepšení výživy a zdraví dětí v celosvětovém měřítku.
V roce 1989 vznikl projekt pod názvem „Ochrana, prosazování a podpora kojení“, s cílem upozornit na významnou roli, kterou hrají zdravotníci při podpoře kojení.
Hlavní zásady byly shrnuty do 10 kroků, které by se měly v porodnicích dodržovat.
Celá iniciativa je označována jako BFHI (Baby Friendly Hospital Iniciative) a nemocnice, které dodržují všechny zásady k úspěšnému kojení jsou BFH (nemocnice přátelské dětem).
V ČR se tato iniciativa uskutečňuje od roku 1992. Naše nemocnice získala tento v roce 2002 jako 21. v pořadí.

 

Strategie přístupu ke kojení v Nemocnici Třinec


(řízena „ 10 kroky k úspěšnému kojení“)
1. Máme písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem pracovníkům Novorozeneckého oddělení i matkám.
2. Provádíme pravidelně školení zdravotnického personálu v dovednostech nezbytných k provádění této strategie.
3. Informujeme všechny těhotné o výhodách a technice kojení.
4. Praktikujeme tzv. bonding – tedy umožňujeme matkám a dítěti kontakt kůže na kůži (skin to skin) po dobu minimálně jedné hodiny od porodu nebo do prvního kojení.
5. Všechny matky jsou poučeny o způsobu kojení a udržení laktace v případech, kdy jsou odděleny od svých dětí. Všechny matky jsou instruovány o výhodách ručního odstříkávání mateřského mléka.
6. Nepodáváme novorozencům žádnou jinou potravu ani tekutiny kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů.
7. Praktikujeme rooming-in (děti jsou s matkami 24 hodin denně). Všechny matky jsou poučeny o bezpečném spánku. Mají zajištěno soukromí při kojení.
8. Podporujeme kojení podle potřeby dítěte (nikoliv podle předem stanoveného časového harmonogramu).
9. Nedáváme kojeným novorozencům žádné náhražky, dudlíky apod. Upozorňujeme na alternativní způsoby krmení.
10. Zajišťujeme souvislý přechod mezi nemocniční a následnou péčí.

 

Pomoc kojícím matkám zajišťuje:


1) Novorozenecké oddělení Nemocnice Třinec p.o.
- na tel. 558 309 215 non stop

2) Laktační poradna Nemocnice Třinec p.o.
- Po, St, Pá od 8:00 do 14:00 hod.
- tel. 732 606 953

3) Národní linka kojení - k dispozici na tel. 261 082 424 ve všední dny od 8:00 – 13:00 hodin. V případě, že se nedovoláte na Národní linku kojení, můžete se objednat na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se obrátit na laktační poradkyni ze seznamu certifikovanýc laktačních poradců v ČR. Jejich seznam je uveden na webových stránkách laktační ligy: www.kojeni.cz

                                      kojeni