LOGO REACT EU MMR small v2

 

Primář
MUDr. Mieczysław Szwarc

 

Zástupce primáře
ORL ambulance
MUDr. Ondřej Němeček

 

Vedoucí sestra
ORL ambulance
Miriam Szromková

V polovině 20. století se spolu s mohutným rozvojem půmyslu zvyšoval i počet potenciálních pacientů pro otorinolarynologickou ambulanci. První ORL ambulance byla zřízena v závodní nemocnici Třineckých železáren v roce 1950 pod vedením MUDr. Vojtěcha Hložka.

 

MUDr. Vojtěch Hložek ordinoval střídavě v Třinci a Českém Těšíně jako první a jediný ORL lékař pro tehdejší okres Český Těšín. Při rostoucím počtu ambulantních pacientů, kdy se prováděly sanační operace uší, vedlejších nosních dutin, hltanu a hrtanu, bylo nutné vybudovat lůžkové oddělení. Už v roce 1951 vzniklo v Třinci lůžkové oddělení s 25 lůžky, kde lékaři pracovali až do roku 1962.

 

Historie ORL odděleníV srpnu 1962 se ORL oddělení přestěhovalo do nové nemocnice s poliklinikou v Třinci - Dolní Líštné. Oddělení stále pod vedením MUDr. Vojtěcha Hložka tady začínalo s 24 lůžky a ORL ambulancí. Oddělení v té době bylo poměrně dobře vybaveno. Lékaři měli k dispozici např. audiometr "Elsa", Hasslingerův esofagoskop a bronchoskop. Postupně byla vybudována tichá komora pro audiometrická vyšetření.

 

Historie ORL odděleníV 70. letech se lékaři orientovali především na endolaryngeální mikrochirurgii. Endolaryngeální zákroky u dospělých i dětí se prováděly mnohem důkladněji a šetrněji v celkové anestezii. Od roku 1977 lékaři měli k dispozici Friedlův bronchoskop, který umožňoval kvalitnější provádění bronchoskopie a ostatní orální endoskopie.

 

V únoru 1984 začali lékaři na ambulanci pracovat s dětským bronchoskopem. O několik měsíců později byly pacientům k dispozici kvalitní inhalátory. V roce 1985 byl na oddělení přijat logoped a pacienti tak mohli být zváni do logopedické poradny.

 

Během 90. let byly na ambulanci zakoupeny moderní přístroje, umožňující šetrné vyšetření pacienta. Mezi jinými to byly například nový audiometr a tympanometr.

 

Od doby založení oddělení se zde vystřídalo několik lékařů - pokud pomineme technické vybavení, právě oni mají největší zásluhu na uzdravení několika desítek tisíc pacientů, kteří prošli ORL ambulancí nebo byli hospitalizováni přímo na oddělení. Z lékařů, kteří oddělení budovali, vzpomeňme především zakladatele MUDr. Vojtěcha Hložka, MUDr. Věru Procházkovou, která po emigraci v roce 1968 ve svém oboru úspěšně pokračovala ve švédské Uppsale.

 

Multiple Image.
Multiple Image.