LOGO REACT EU MMR small v2

kojení smallGynekologicko-porodní oddělení Nemocnice Třinec otevřelo laktační poradnu pro maminky s cílem pomoci jim při kojení. Po šesti měsících zkušebního provozu se potvrzuje, že o poradnu je mezi maminkami velký zájem.
 
„Některé maminky mohou mít zpočátku problémy s kojením svého novorozeného dítěte,“ vysvětluje Ivona Kujawa, staniční sestra porodního oddělení. „Důvodem může být nezkušenost maminky nebo fyziologické problémy. Mateřské mléko je v prvních měsících  života dítěte nenahraditelnou složkou výživy, proto se snažíme maminkám co nejvíce pomoci s kojením dítěte podle jeho potřeb,“ dodává staniční sestra.

S cílem nabídnout maminkám co nejlepší péči v oblasti kojení se dvě pracovnice novorozeneckého oddělení a dvě porodní asistentky zúčastnily kurzu pro laktační poradce. V kurzu se absolventky seznámily se všemi technikami kojení, probraly témata o významu a důležitosti výživy mateřským mlékem, nebyla opominuta ani psychoprofylaktická stránka kojení. Součástí kurzu bylo také osvojení techniky bonding, která spočívá v přímém kontaktu maminky a miminka kůže na kůži bezprostředně po porodu.
 
„Klademe důraz na individuální přístup ke každé kojící ženě s cílem pomoci navázat a udržet blízký vztah matky s dítětem,“ potvrzuje Ivona Kujawa. „Maminkám po porodu promítáme instruktážní film o kojení, předvádíme jim správnou techniku kojení, poskytujeme brožury a DVD. Podle našeho průzkumu přibližně desetina maminek pomoc při kojení nepotřebuje, ale většina ano. Polovina maminek má zájem také o návštěvu laktační poradny. Za úspěch považujeme to, že z 877 dětí narozených v loňském roce v naší porodnici bylo při propuštění plně kojených 757, tedy 87,5%“, usmívá se staniční sestra.
 
Laktační poradna nemocnice Třinec je otevřena vždy v úterý od 13 do 14 hodin po předchozí telefonické domluvě na čísle 558 309 215. Pomoc kojícím matkám zajišťuje 24 hodin denně novorozenecké oddělení na telefonním čísle 558 309 215, ve všední dny od 6 do 14:30 je přítomen na telefonu také laktační poradce.