LOGO REACT EU MMR small v2

Dosavadní spolupráce třineckých a frýdecko-místeckých lékařů bude rozšířena také v oboru očního lékařství. Obě nemocnice hledají cestu, jak pacientům třinecké oblasti přiblížit odbornou ambulantní péči i operativu. Nově budou frýdečtí lékaři jezdit vypomáhat také do oční ambulance třinecké nemocnice.


„S oční ambulancí třinecké nemocnice jsme již před lety navázali velmi úzkou spolupráci a většinu pacientů s diagnózou šedého zákalu posílají na operaci právě k nám,“ říká Tomáš Utíkal, zástupce primáře Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku. „S operací šedého zákalu máme velmi dobré mnohaleté zkušenosti, pacientům implantujeme pouze velmi kvalitní čočky. Ke spokojenosti pacientů také přispívá také to, že si čočku mohou vybrat podle své potřeby,“ vysvětluje doktor Utíkal.
„S třineckými lékaři spolupracujeme také na úrovni konzultací, kdy u komplikovaných pacientů provádíme vyšetření a navrhujeme další léčebné postupy. Velkou předností je, že ve frýdecké nemocnici máme kromě oční ambulance také lůžkové oddělení a pacient v případě náročnějšího výkonu nebo déle trvajícího vyšetření zde může být hospitalizován. Naopak třinečtí lékaři nám velmi vycházejí vstříc při provádění kontrol po operacích, kdy je pro pacienta výhodnější jít na kontrolu blízko svého bydliště,“ říká doktor Utíkal.
Lékaři obou nemocnic se dohodli na částečné výpomoci a od ledna příštího roku budou frýdečtí oční lékaři jezdit ordinovat přímo do Třince. Vždy v úterý a ve čtvrtek dopoledne budou pracovat dvě lékařky z Frýdku-Místku ve všeobecné oční ambulanci třinecké nemocnice.
„I přes obtížnou ekonomickou situaci zvažuje Moravskoslezský kraj a nové vedení obou nemocnic dovybavit oční ambulantní trakt třinecké nemocnice nezbytnými přístroji, které umožní nově otevřít specializovanou ambulanci pro diagnostiku a částečně i léčbu častých očních nemocí jako je zelený zákal a řada sítnicových chorob,“ potvrzuje primář Beskydského očního centra Radim Čech.
Toto vybavení významně přiblíží moderní ambulantní oční péči pro 55 tisíc obyvatel třinecké spádové oblasti, kdy stovky nemocných musí dnes za touto péčí cestovat, nejčastěji do Beskydského očního centra frýdecko-místecké nemocnice.

 

Jolana Filipová, tisková mluvčí