LOGO REACT EU MMR small v2

 

soc luz clanek smallOddělení sociálních lůžek v třinecké nemocnici pečuje o uživatele již téměř dva a půl roku. V loňském roce využilo jeho služeb 63 osob, od založení prošlo oddělením celkem 136 žen a mužů z Třince a blízkého okolí. Na jeho provoz pravidelně přispívá město Třinec i některé okolní obce.

„Oddělení zabezpečuje péči dospělým osobám, kteří se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu neobejdou bez péče jiné osoby, ale nepotřebují již hospitalizaci. Uživatelé služby mohou pobývat na oddělení po přechodnou dobu, než jim bude zajištěna služba trvalého charakteru, například osobní asistence, pečovatelská služba nebo domov pro seniory,“ vysvětlila Lucie Sikorová, vedoucí oddělení sociálních lůžek.


K lepší psychické i fyzické kondici uživatelů služby přispívá také různá zájmová činnost, jako je například zdobení hedvábných šátků barvami, ruční výroba mýdel, enkaustika, šití ponožkových zvířátek nebo tvoření ozdob z papíru. Pravidlem se stalo také každotýdenní pečení koláčů, bábovek nebo vánočního cukroví. Každý uživatel si vybere to, co ho baví a zájem o kroužky se postupně zvyšuje.


„Snažíme se v co největší míře zachovat soběstačnost uživatelů za pomoci tzv. individuálního plánování. Každý uživatel má svého pracovníka, který se mu věnuje a plán přizpůsobený jeho schopnostem. Zaznamenali jsme zlepšení například po cévních mozkových příhodách, kdy paní, která nemluvila, se najednou rozezpívala s pečovatelkami, jiná se po nemoci opět rozchodila a rozmluvila,“ vypráví Lucie Sikorová. „Snažíme se nabídnout také kurz tréninku paměti. O vánocích a velikonocích pořádáme koncerty v kulturní místnosti na oddělení a dvakrát ročně máme výstavu prací našich klientů ve vestibulu nemocnice. Zajišťujeme také duchovní službu a služby kadeřnice a pedikérky,“ dodává vedoucí oddělení sociálních lůžek.
Na provoz oddělení sociálních lůžek pravidelně přispívá ze svého rozpočtu město Třinec, které v loňském roce věnovalo 400 000,- Kč a dle svých možností přispěly také obce Vendryně, Ropice a Bystřice v celkové částce 31 000,- Kč. Z těchto prostředků byla na oddělení zakoupena toaletní křesla, invalidní vozíky, chodítka a polohovací pomůcky. Příspěvek města Třince je použit na mzdy pracovníků v sociálních službách pracujících na oddělení. Nemocnice by ráda jménem všech, kteří služby oddělení využívají a jménem jejich rodinných příslušníků poděkovala městu Třinec i dalším jmenovaným obcím za tuto tak potřebnou finanční podporu.
Velkou pomocí jsou také studenti ze SOŠ Třinec-Kanada studující obor pečovatelství a studenti oboru sociální činnost ze SZŠ z Frýdku-Místku, kteří navštěvují oddělení v rámci své odborné praxe a spolu s vedoucí oddělení sociálních lůžek pomáhají vést pracovní činnosti uživatelů. Klientům chodí také pomáhat dobrovolníci ze Slezské diakonie.
Poptávka po službách oddělení sociálních lůžek v třinecké nemocnici roste, v loňském roce bylo možné vzhledem ke kapacitám oddělení umístit jen tři čtvrtiny zájemců.

 

Ing. Jolana Filipová, tisková mluvčí