Kapka1Zástupci Nadačního fondu Kapka naděje, v čele s prezidentkou Vendulou Pizingerovou, navštívili Nemocnici Třinec. Dětskému oddělení věnovali přístroj v hodnotě 40.000 Kč, který vyšetřuje hladinu CRP z vpichu do prstu a je šetrnější, než odběr ze žíly. Navíc je výsledek hotov do pár minut.

Při diagnostice akutních dětských nemocí stojí lékař před rozhodnutím, zda má zahájit léčbu antibiotiky, nebo zda může s touto léčbou vyčkat. Onemocnění, u nichž se předpokládá bakteriální infekci, většinou léčbu antibiotiky vyžadují, na rozdíl od virových onemocnění (např. chřipka), kde léčba antibiotiky význam nemá.

„Bakteriální onemocnění většinou vyvolávají větší zánětlivou odpověď organizmu, která se projevuje tvorbou některých látek uvolňovaných do krve. Jednou z nich je bílkovina zvaná C-reaktivní protein (CRP). Je známo, že u bakteriálních onemocnění její tvorba je výraznější než u infekcí způsobených viry. Na tomto principu je založena rychlá diagnostika zánětlivé odpovědi, která umožňuje lékaři se v časově krátkém období rozhodnout, jak má dětského pacienta léčit,“ vysvětlil primář dětského oddělení Štěpán Rucki.

Nový přístroj QuikRead go® nahradil původní zastaralý analyzátor, který byl již nevyhovující a nespolehlivý. Toto plně automatizované zařízení dovede během několik málo minut spolehlivě vyšetřit hladinu CRP v krvi pacienta. Na rozdíl od běžných vyšetření v biochemické laboratoři, kdy je nutné odebírat žilní krev. Pro vyšetření v tomto přístroji postačí malé množství kapilární krve, odebrané z vpichu do prstu. Po automatickém zpracování je výsledek dostupný do několika minut v době, kdy je ještě pacient v ordinaci lékaře. Výsledek vyšetření představuje cennou informaci pro klinické rozhodnutí lékaře.

„Nadační fond Kapka naděje spolupracuje s Nemocnicí Třinec již pátým rokem. Tentokrát jsme díky spolupráci se společností Ayudate a.s., přivezli přístroj pro stanovení CRP v krvi, který bude přispívat k urychlení diagnostiky dětských nemocí, a to přímo na dětské pohotovosti Nemocnice Třinec, kde je ročně ošetřeno přes 2000 dětských pacientů. Jsme rádi, že i zde dopadají pomyslné kapky naděje a věříme, že se zde opět brzy potkáme,“ doplnila prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová.

Nadačnímu fondu Kapka naděje chceme tímto vyjádřit velké poděkování za veškerou pomoc a těšíme se na další spolupráci.

Kapka2 Kapka3 Kapka5
 Kapka8  Kapka 18  Kapka12