Muzikoterapie1Již téměř 2 roky se klienti oddělení sociálních lůžek Nemocnice Třinec pravidelně setkávají s lektory Evropského spolku pro osoby se zdravotním postižením Třinec při aktivizační muzikoterapii nazvané „Hudbou k dobré náladě“.

„Naše profesní i životní zkušenosti nás utvrdily v přesvědčení, že je to právě hudba a všechny její výrazové prostředky, které mají na zdraví a psychiku člověka nemalé terapeutické účinky.  Na základě vlastní muzikoterapeutické koncepce se snažíme naše klienty pozitivně naladit a v mezích jejich zdravotních možností i hudebně aktivizovat, což se nám také společně daří a máme z toho velikou radost,“ vysvětlila Jana Turková, lektorka Evropského spolku pro OZP Třinec.

Každá lekce, která se koná dvakrát v měsíci ve společenské místnosti oddělení sociálních lůžek Nemocnice Třinec, je vždy tematicky zaměřená, ať už hudebním žánrem, interpretem, či významnou hudební událostí. Většinou ovšem převládá hudba lidová, tradice, zvyky a obyčeje, které s ní úzce souvisí a ke kterým mají naši klienti kladný vztah. Po úvodním dialogu, ve kterém se pracuje i s životními zkušenostmi a vzpomínkami klientů, vždy následuje živá ukázka zpěvu v podání lektora, na níž navazuje aktivizačně-terapeutická část, prostřednictvím hry na tibetskou mísu a energizačních technik, jejichž součástí je i nenáročná pohybová aktivita. Naši klienti si rovněž oblíbili hru na jednoduché orffovy hudební nástroje, jako jsou například chrastící šejkry a vajíčka, ozvučná dřívka, tamburíny, rolničky, ojediněle se pracuje i s etnickými hudebními nástroji (dešťové roury, mořský buben, aj). Za jejich doprovodu si klienti s chutí společně zazpívají oblíbené lidové písně, mezi nimiž nechybí ani ty v našem nářečí, či v polském jazyce. Nejoblíbenější je „Siedzi mucha na ścianie“, při které všichni vždy pookřejí. Závěr lekce je obvykle věnován poslechu reprodukované hudby, která vždy souvisí s tématem lekce. Tím aktuálním byl život a hudební kariera královny českého swingu a jazzu Evy Pilarové, která v těchto dnech oslavila 80-té narozeniny. „Jako podpůrné terapie využíváme rovněž prvky aromaterapie – terapie vonnými esencemi, petroterapie - terapie ušlechtilými kameny,  fonoterapie - terapie zvukem, míčkové facilitace a pravidelně využíváme prvky vlastních vzpomínek,“ doplnila Turková.

Muzikoterapie3  Muzikoterapie4  Muzikoterapie5
 Muzikoterapie6 Muzikoterapie7 Muzikoterapie8