DZ s01Den zdraví pro veřejnost připravily ve středu 11. května staniční sestry z krajské Nemocnice Třinec. V třineckém kině Kosmos nabídly příchozím preventivní vyšetření a poradenství. Akce se zúčastnilo přibližně 200 návštěvníků a přes 50 dětí ze dvou třineckých mateřských škol.

Sestřičky návštěvníky seznámily například s kompenzačními pomůckami a ukázaly, jak je správně používat. Zájemce učily poskytovat první pomoc nebo poradily, jak zastavit krvácení z nosu či jak správně manipulovat s inzulínovým perem.  V doprovodu svých učitelek přišly na Den zdraví také děti z třineckých mateřských škol, pro které organizátoři přichystali program o správném mytí rukou.

„Pro předškolní děti jsme připravili povídání o důležitosti čistých rukou a ukázky správného postupu při jejich mytí. Děvčata a chlapci si za doprovodu písničky vyzkoušeli, jak si mají správně mýt ruce, aby se zbavili bacilů a nebyli nemocní. Pak si ruce zkontrolovali pod UV lampou, která jim ukázala neumytá místa,“ popsala Šárka Panáková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Třinec.

„Den zdraví u příležitosti Mezinárodního dne ošetřovatelství jsme uspořádali pro třineckou veřejnost loni poprvé a vzhledem ke kladným ohlasům, jakých se nám dostalo, jsme se rozhodli jej letos opět zopakovat. Jeho cílem je upozornit na důležitost prevence před různými chorobami,“ dodala náměstkyně Panáková.

Na devíti stanovištích zdravotní sestry třinecké nemocnice nabízely například měření krevního tlaku a pulsu, orientační určování krevní skupiny a stanovení hladiny cukru v krvi. Nechyběla ani nutriční a inkontinenční poradna a seznámení s prevencí nádorového onemocnění prsu a předvedení samovyšetřování prsou na modelu.

Jolana Filipová, tisková mluvčí

DZ s02   DZ s03   DZ s04