logo NT smallNový diagnostický přístroj sloužící ke zjištění gastroezofageálního refluxu u dětí zakoupila Nemocnice Třinec, p.o.  Přístroj v hodnotě 345 tisíc Kč mohl být pořízen díky podpoře místních firem, které se na jeho zakoupení podílely téměř z 94 procent.

„Při porušení funkce kruhového svalu mezi jícnem a žaludkem může docházet při polknutí sousta nebo tekutiny ke zpětnému „šplíchání“ žaludeční šťávy do jícnu nebo až do dutiny ústní,“ vysvětlil primář dětského oddělení Nemocnice Třinec Štěpán Rucki. „K tomuto jevu občas dochází u každého zdravého člověka. V případě nemoci pacient pociťuje, že se mu šťávy vrací, někdy má kyselo nebo hořko v ústech, pálí ho žáha, u malých dětí dochází k častému zvracení. Protože žaludeční šťáva obsahuje kyselinu solnou, může dojít k chemickému dráždění až poleptání sliznice jícnu i dýchacích cest. U malých dětí patří mezi příznaky zejména zvracení a s tím spojené neprospívání, neklid a dráždivost, poruchy spánku nebo dýchání, stavy podobné křečím a jiné. Kromě toho se příznaky mohou projevovat i dlouhodobým kašlem, opakovanými záněty horních či dolních dýchacích cest, astmatem a podobně,“ doplnil primář Rucki.

Přístroj Ohmega R patří mezi novou generaci přístrojů, který dokáže zaznamenat jak kyselý reflux (zpětný tok) pomocí snímání změn pH v různých částech jícnu, tak nekyselý pomocí zjištění změn elektrického odporu. Přístroj je velmi lehký a mohou ho snadno nosit i děti. Monitorování probíhá pomocí zavedené sondy po dobu 24 hodin, následně jsou nálezy vyhodnoceny a je nasazena léčba spočívající ve změně způsobu krmení, zahušťování stravy, úpravě stravovacích zvyklostí, případně farmakologické prostředky.

Na pořízení tohoto diagnostického přístroje významnou měrou přispěly firmy CBS BLOK s.r.o. Třinec, Lesostavby Frýdek-Místek a.s., Berndorf Badenbau s.r.o. Bystřice, Ing. Pavel Noga, Renopol s.r.o. Jablunkov, KARTA Group a.s. Třinec, Polanský s.r.o. Ostrava-Heřmanice, Lukray Investments a.s. Třinec, Cieslar s.r.o. Bystřice, Autokantor s.r.o. Vendryně, Floranada s.r.o. Praha, GRIMO BOZP s.r.o. Třinec, Interiér B+M Hnojník a PANTA & PYROTECHNIK s.r.o. Praha v celkové částce 323 000 Kč.

„Díky podpoře těchto firem jsme mohli zakoupit přístroj Ohmega R, pracující pomocí bezdrátové technologie Bluetooth, což umožňuje měřená data prohlížet a kontrolovat na monitoru počítače již v průběhu měření. Pořízením tohoto přístroje se zlepší naše diagnostické možnosti, a to nejen u dětských pacientů,“ dodal provozně technický náměstek nemocnice Třinec Josef Cieslar.

Jolana Filipová, tisková mluvčí