DSC 0014 162 smallV třineckém kině Kosmos proběhl v úterý 12. května dopoledne první Den ošetřovatelství pro veřejnost, který u příležitosti Mezinárodního dne ošetřovatelství uspořádaly staniční sestry z krajské Nemocnice Třinec.

„Den ošetřovatelství jsme připravili pro třineckou veřejnost poprvé,“ sdělila Šárka Panáková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Třinec. „Rozhodly jsme se jej uspořádat u příležitosti Mezinárodního dne ošetřovatelství, který připadá právě na 12. května. Chtěly bychom touto formou upozornit na prospěšnost práce zdravotních sester, která leckdy nebývá doceněna,“ dodala náměstkyně Panáková.

Na celkem 13 stanovištích si mohli návštěvníci nechat změřit tlak a puls, určit krevní skupinu a hladinu cukru v krvi, naučit se poskytovat první pomoc nebo si nechat poradit nutriční terapeutkou ohledně správné výživy. Pod UV lampou si také mohli zájemci zkontrolovat, jestli si dobře umývají ruce. Sestřičky radily a ukazovaly na přichystaném lůžku zájemcům, kteří mají v rodině ležícího imobilního pacienta, jak jej správně polohovat a jak s ním bezpečně manipulovat.

Součástí Dne ošetřovatelství bylo mimo jiné předvedení kompenzačních pomůcek a jejich správné používání, ukázka přípravků na léčbu chronických ran a návštěvníci si mohli také prohlédnout a zakoupit výrobky uživatelů oddělení sociálních lůžek. Velký zájem byl rovněž o ukázku preventivního samovyšetřování prsu na připraveném modelu spojenou s edukací příchozích žen.

Mezinárodní den ošetřovatelství se slaví v den narození Florence Nightingalové, anglické ošetřovatelky, která v 19. a 20. století významně ovlivnila zdravotní péči nejen v Evropě, ale na celém světě. Svůj život věnovala ošetřovatelství, zavedla mnoho v té době revolučních změn, jako například oddělení pacientů podle druhů chorob, zavedení teplé tekoucí vody do každého patra nemocnice, zřízení prádelny, výtah s jídlem z kuchyně přímo na oddělení, vymyslela a nainstalovala signalizační systém od lůžka pacienta se zvonkem na chodbě. Její zásluhou se snížila úmrtnost pacientů. Byla iniciátorkou a hlavní organizátorkou Britské asociace sester, za své zásluhy získala vyznamenání z rukou anglického krále Edwarda VII.

Jolana Filipová, tisková mluvčí

DSC 0007 155 small   DSC 0012 160 small   DSC 0025 173 small