Velkému zájmu veřejnosti se v pondělí 28. listopadu těšil otevřený operační sál v Nemocnici Třinec. Sál navštívili studenti gymnázií z Třince i Českého Těšína, zaměstnanci nemocnice a zájemci z veřejnosti. Všichni si mohli z blízka prohlédnout vybavení operačního sálu, sáhnout na nástroje, které se při operacích běžně používají nebo si vyslechnout informace o tom, co vše se s pacientem v průběhu operace a předoperační přípravy děje.
Návštěvníci dne otevřených dveří na operačních sálech a především studenti, kteří o studiu medicíny uvažují, si mohli vyzkoušet ovládání laparoskopických přístrojů na trenažéru výuky laparoskopických operací. Během provlékání jehly a vázání uzlu se přesvědčili o tom, že to opravdu není nic jednoduchého a operatér se bez velké zručnosti neobejde. Kromě ovládání laparoskopických přístrojů si zájemci mohli také rozříznout například holenní nebo stehenní  kost a pomocí dlah či vrtačky a šroubků se ji pokusit opět přišroubovat dohromady.

Velký zájem projevili návštěvníci i o promítaná videa z jednotlivých laparoskopických operací. V Nemocnici Třinec se jedná hlavně o laparoskopickou operaci žaludku, žlučníku, tříselné a femorání kýly, operaci zánětu slepého střeva a zejména operace tlustého střeva v důsledku zánětlivých či nádorových onemocnění.

Tiskové oddělení NT

otevřený sál