Nemocnice Třinec nově disponuje špičkovým zařízením pro úpravu zdravotnických odpadů. Moderní technologie umožňuje bezpečné a ekologické zpracování nebezpečných nemocničních odpadů přímo v areálu nemocnice.
Nové zařízení pracuje na principu kombinace rotujících nožů a mikrovlnného ohřevu. V uzavřeném systému s kapacitou 440 litrů probíhá v jednom cyklu současné rozemletí a sterilizace odpadu. Výsledkem je suchý, zdravotně nezávadný materiál, který lze bezpečně likvidovat jako ostatní odpad.
Dekontaminační jednotka dokáže zpracovat široké spektrum nemocničního odpadu – od použitých dialyzačních setů, krevních konzerv až po ostré chirurgické nástroje. Celý proces dekontaminace probíhá ve čtyřech fázích, během nichž dochází k jemnému mechanickému rozemletí, působení mikrovln a následnému ochlazení odpadu. Vše probíhá automatizovaně v uzavřeném zařízení, bez potřeby další manipulace s kontaminovaným materiálem.
Nová technologie je umístěna v modernizované části kotelny a provoz je zajištěn školeným personálem nemocnice. Denně zvládne zpracovat desítky kilogramů odpadu, čímž se snižuje potřeba převozu nebezpečného materiálu mimo areál, a tím i ekologická zátěž a provozní náklady.
„Toto zařízení výrazně usnadní a zefektivní nakládání s nebezpečnými odpady přímo v areálu nemocnice. Eliminuje nutnost jejich převozu a zároveň snižuje náklady na jejich likvidaci. Jde o důležitý krok směrem k ekologicky odpovědnému fungování nemocnice,“ uvedl Jaroslav Brzyszkowski, ředitel Nemocnice Třinec.
Součástí projektu byly také nutné stavební úpravy v prostorách kotelny a vypracování projektové dokumentace. Celková investice přesáhla 10 milionů korun. Z 85 % byla hrazená z dotace Operačního programu Životní prostředí 2021-2027 v rámci projektu „Zařízení pro úpravu zdravotnických odpadů Nemocnice Třinec“, zbylých 15 % financoval Moravskoslezský kraj.
„Tato chytrá mašina bude pro provoz nemocnice obrovským přínosem. Všichni si určitě umíme představit, kolik zdravotnického odpadu denně nemocnice vyprodukuje. Hygienizační jednotka upraví vlastnosti odpadu, a hlavně významně zmenší jeho objem. Tato zařízení už úspěšně využívají i v dalších krajem zřizovaných nemocnicích, například v Havířově, kde během prvního půlroku provozu zpracovali 10 tun nebezpečného odpadu a na jeho úpravě ušetřili přes milion a půl korun,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že kraj plánuje vybavit dekontaminační jednotkou všechny své nemocnice.
Irena Sikorová Nožková
tisková mluvčí
![]() |
![]() |