babybox 3 smallNový babybox byl ve čtvrtek 1. října slavnostně otevřen v krajské Nemocnici Třinec za účasti náměstka hejtmana pro zdravotnictví Jiřího Martinka a starostky města Třince paní Věry Palkovské.

„Nemocnice Třinec, p.o. o zřízení babyboxu již delší dobu uvažovala. V životě ženy může nastat natolik složitá situace, že se rozhodne vzdát se svého dítěte. Babybox je zařízením, které umí v těchto kritických okamžicích dětem zachránit život,“ řekl ředitel nemocnice Třinec Tomáš Stejskal.

„Jako vhodný prostor pro umístění babyboxu byla nakonec vybrána budova ředitelství, která se nachází před vjezdem do nemocnice po pravé straně. Babybox je umístěn zvenčí budovy v místě, které zaručuje jednoduchou dostupnost a dostatečnou diskrétnost,“ popsal ředitel Stejskal.

Vytápěná a klimatizovaná schránka je přístupná z ulice i z budovy nemocnice. Po stisknutí tlačíka se dvířka automaticky otevřou a po vložení dítěte opět samy zavřou. V tu chvíli vyšle schránka signál do místnosti stálé služby a na mobilní telefony zdravotníků. Dítěte se ihned ujmou kvalifikovaní zdravotníci, kteří jej prohlédnou a zjistí jeho aktuální zdravotní stav a postarají se o něj.

Box je stále temperován na teplotu 28 C°. V okamžiku, kdy je dítě odloženo do babyboxu, zařízení je okamžitě vytápěno na 37 C° a spustí se automatické odvětrávání. Současně se zapojí automatický kamerový a zvukový systém, který vyšle informaci do místnosti stálé služby.

Projekt je výsledkem spolupráce mezi nemocnicí a Občanským sdružení Babybox pro odložené děti - Statim, který je zastoupen panem Ludvíkem Hessem.

Jolana Filipová, tisková mluvčí

babybox 2 small   babybox 4 small   babybox 5 small