mamograf 1 smallŽeny přicházející do třinecké nemocnice na vyšetření prsu se mohou těšit na vyšetření na novém digitálním mamografu, který nahradil ten původní z roku 2002. Přístroj s vyhodnocovací stanicí v hodnotě 5,3 milionu korun financovala nemocnice z vlastních zdrojů.

Starý mamograf byl již technicky zastaralý, klasické rentgenové snímky bylo nutné vyvolat v temné komoře. Díky novému přístroji se celý proces zrychlil a odpadl také nákup materiálu. Počítačově zpracované snímky lze odeslat elektronicky na kterékoli jiné pracoviště nebo si je pacientka může odnést na CD.

„Stoupající výskyt karcinomu prsu, který je nejčastějším onkologickým onemocněním u žen, přivádí na vyšetření stále více těch, kterým na jejich zdraví záleží,“ řekla primářka rentgenologického oddělení Nemocnice Třinec, p.o. Barbara Budínská.

Každá žena v České republice, která dosáhne 45 let věku, má nárok na preventivní vyšetření prsu jednou za dva roky, které hradí zdravotní pojišťovna. Žádanku na vyšetření vystavuje gynekolog nebo praktický lékař.  Při včasném záchytu malého nádoru má žena šanci na úplné vyléčení.

„Vzhledem k pořízení nového mamografu se nabízí ženám, které nechtějí cestovat do Karviné či Frýdku-Místku, možnost absolvovat mamografické vyšetření v naší nemocnici za úplatu. Cena mamologického vyšetření v naší nemocnici činí 200 Kč. Čekací doba je krátká. Mamograf umožňuje diagnostikovat nehmatné léze prsu, i když žena nemá žádné potíže,“ vysvětlila primářka Budínská.

„Jiná situace nastává, má-li žena jakékoli podezření na změny v prsu nebo si něco nahmatá. V takovém případě je potřeba navštívit co nejdříve mamologickou ambulanci, v tomto případě se provádí diagnostická mamografie, která je opět plně hrazena pojišťovnou,“ doplnila Budínská.

V případě preventivního vyšetření není třeba navštívit mamologickou ambulanci, při objednávání stačí mít už vyplněnou žádanku od praktického lékaře nebo gynekologa. Na preventivní vyšetření se mohou ženy objednat na telefonním čísle 558 309 657 každý den v době od 7 do 14:30 hodin. Vyšetření se zatím provádí jen v úterý a středu, v případě zájmu budou přidány další vyšetřovací dny a pro zaměstnané ženy i odpolední hodiny.

mamograf 2 smallmamograf 3 small